Roller değişti… Akit yazarından seçmene hakaret

Yeni Akit Gazetesi’nin başyazarı Ali Karahasanoğlu, CHP’nin kazanıp AKP’nin kaybettiği seçimler sonrası bugün “Seçmende akıl tutulması” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Karahasanoğlu yazısında vatandaşa “Seçmen akıl tutulması yaşıyor” diyerek hakaret ederek seçimlerde ortaya çıkan tablonun AKP’nin yanlışları yüzünden değil seçmenin tercihindeki yanlışlar yüzünden oluştuğunu savundu.

Karahasanoğlu’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Hızlı ve doğru karar alma süreçlerinde, normal şartlarda asla yapmayacağımız yanlışlara, bazen ‘nasıl oldu, nasıl olabiliyor’ diye sorgulama yapa yapa imza attığımız/attığınız olur..

Dün de 61 milyon seçmen nezdinde, bir akıl tutulması yaşandığı kanaatindeyim..

Şu il, bu il özelinde söylemiyorum.

Tabii ki bazı illerde yaşanan akıl tutulmasının, çok daha yüksek dozlu olduğu kanaatindeyim..

Bunların birincisi İstanbul, ikincisi Ankara’dır..

Ama genel tablo da, bu iki ilden farklı değil.

Türkiye genelinde fotoğraf; üç aşağı beş yukarı aynı olduğu için, tüm fotoğrafa bakarak söylüyorum..

Seçmen, akıl tutulması yaşıyor..”

KENDİ OKURLARINDAN TEPKİ

Karahasanoğlu’nun yazısına ise Yeni Akit’in okurları yazının yayımlandığı internet sayfasının yorumlar kısmında tepki gösterdi. Okurlar Karahasanoğlu’na şu tepkileri verdi:

KAYBEDEN SUÇU SEÇMENE ATIYOR

Öte yandan Karahasanoğlu’nun bu yazısı akıllara seçim kaybettiğinde muhalefetin takındığı tutumu da getirdi. Yıllar içinde üst üste seçim kaybeden muhalefette seçim sonraları ana fikir seçmenin “Kömür karşılığı oy verdiği”, “Makarnaya oy sattığı” oluyordu. Hatta bu söylemler o kadar ileri gidiyordu ki muhalefet “Biz doğruyuz, halk yanlış” anlayışı ve bunu ifade eden söylemlerle seçmenin karşısına çıkıyordu.

Nitekim dün gece yerel seçimlerin sonlanması ve CHP’nin ipi önde göğüslemesiyle AKP’de de benzer ifadeler kullanılmaya başlandı. Özellikle sosyal medyada sıkça seçmene hakaret eden paylaşımlar yapan AKP’liler, AKP’nin bu seçimleri kaybetmesindeki hatanın seçmende olduğunu savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x