KESK, Yerel Seçimlerde Oy Politikasını Açıkladı

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), 31 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde “tutum belgesini” kamuoyuna duyurdu. KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, belgeyi Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde basın açıklamasıyla tanıttı.

KESK’İN TEMEL İLKELERİ

Koçak, KESK’in toplumsal cinsiyet eşitliği, özgürlük ve bağımsız sendikacılığı savunduğunu vurguladı. Konfederasyonun, demokratik dönüşüm ve toplumsal demokrasinin yerel yönetimler aracılığıyla emek odaklı, katılımcı, şeffaf ve ekolojik bir şekilde yeniden yapılanmasını temel ilke olarak benimsediğini ifade etti.

YEREL YÖNETİMLERDE ARANAN ÖZELLİKLER

KESK’in belirlediği tutumda, yerel yönetimlerin emekçilere öncelik vermesi, toplu sözleşme ve grev hakkını tanıması, kadın temsiliyetini sağlaması, kamusal alanların toplum yararına kullanılmasını sağlaması gibi özellikler öne çıktı.

KATILIMCI VE ŞEFFAF YÖNETİM İÇİN TAHHÜTLER

Ayrıca, yerel yönetimlerin karar alma ve denetleme süreçlerinde halkı daha fazla dahil etmesi, hesap verme mekanizmalarının şeffaf olması, ekolojik ve demokratik bir bakış açısına sahip olması gerektiği belirtildi.

KESK’İN ARA BEYANI

KESK’in tutum belgesinde, toplumsal faydayı esas alan adaylara oy verilmesi çağrısı yapıldı. Adayların, emekçilerin haklarını ve çıkarlarını koruyacak, demokratik ve katılımcı bir yönetim anlayışını benimseyen kişiler olması gerektiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x