İstanbul’da Taksi Sayısının Artırılmasına Karşı Çıkıyordu, Eyüp Aksu Çark Etti

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, genellikle yeni taksi çıkarmaya karşı bir tutum sergilerken, bu konuda fikir değiştirdiğini söyledi. Korsan taşımacılığın sektör için büyük bir sorun olduğunu vurgulayan Aksu, İstanbul’a 10 bin yeni taksi çıkarılmasının bu sorunu çözebileceğini ifade etti.

‘İSTANBUL’DA 160 BİN KORSAN TAKSİ’

Taksici esnafının yaşadığı sıkıntıları dile getiren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TÜŞOF) Yönetim Kurulu üyesi ve İTEO Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul’da korsan taksi sorununun olduğunu belirterek, yetkililerden konuyla ilgili yardım istedi. Aksu, yaklaşık olarak 160 bin korsan taksi bulunduğunu dile getirerek, esnafın iş bulmakta zorlandığını ifade etti.

‘ESNAF ZOR ZAMANLAR GEÇİRİYOR’

Aksu, ekonomik krizin ülkeyi etkilediğini ve bu nedenle esnafın zor günler geçirdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce verdiği ÖTV muafiyeti sözünü hatırlatan Aksu, bu desteğin esnafa verilmesini umut ettiğini dile getirdi. Ticari araçlarda devletin ÖTV’den yüzde 4 kaybettiğini, ancak yüzde 20 KDV geliri elde edeceğini ifade eden Aksu, ÖTV muafiyetiyle devletin büyük bir gelir elde edebileceğini belirtti.

ÖTV muafiyetiyle ilgili olarak kentsel dönüşüme de destek sağlanabileceğini dile getiren Aksu, bu adımın ülke ekonomisine canlılık getireceğini söyledi. İstanbul’un yerel seçimlerdeki ortak gündeminin kentsel dönüşüm olduğunu hatırlatan Aksu, ÖTV’nin devletin gelirine katkı sağlayacağını belirtti.

10 BİN YENİ TAKSİ TALEBİ

Korsan taşımacılığın sektörün büyük bir sorunu olduğunu vurgulayan Aksu, İstanbul’a 10 bin yeni taksi çıkarılmasını önerdi. Bu sayede korsan taşımacılığın önüne geçilebileceğini ifade eden Aksu, yeni taksi çıkarmaya karşı olmadıklarını, ancak korsana karşı olduklarını belirtti. Korsan taşımacılığın esnafın iş bulmasını zorlaştırdığını dile getiren Aksu, bu durumun ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Pandemi döneminde taksi müşteri oranının düşmesiyle esnafın zor günler geçirdiğini dile getiren Aksu, şimdi şartların değiştiğini ve İstanbul’un hızla göç aldığını belirtti. Bu nedenle korsan taşımacılığın önlenmesi için etkili önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x